Yasamin Shahhosseini en Nizar Rohana
Ruven Ruppik

Tony Overwater

Nizar Rohana solo en met trio Voorlaatste aflevering On The Roof 2025 zaterdag 6 september, 2025

Nog geen week na het geweldige optreden van Shishani was donderdagavond de beurt aan de Palestijns/Nederlandse ûdspeler en componist Nizar Rohana. Hij speelde een 'double-bill' met zichzelf: eerst (min of meer) solo en daarna met zijn trio.


door Ton Maas (tekst en foto's)

Ûdspeler Nizar Rohana strooit aan het begin van zijn optreden bij On The Roof kwistig met noten, waardoor het soms moeilijk is door de virtuele bomen het muzikale bos te ontwaren. Bovendien is hij niet bepaald een charismatische performer, dus de aandacht dwaalt snel af, ook omdat hij niet echt aan dramtische spanningsopbouw doet. Pas als hij na een klein half uur het nummer Song Without Words inzet, krijgt de muziek meer adem en komt er wat lucht tussen de noten. Als hij vervolgens de jonge Iraanse ûdspeler Yasamin Shahhosseini als gast op het  podium uitnodigt, zorgt die in eerste instantie voor een wat pijnlijk contrast. Want alleen al vanwege haar bijna tastbare concentratie wordt je al vanaf de allereerste aanslag meegezogen in haar woordloze verhaal. In haar spel wél meteen spanning en dramatiek. In de wisselwerking met zijn tegenspeelster én de inmiddels aangetreden percussionist Ruven Ruppik komt Rohana op dreef. De interactie tussen de tokkelaars levert als snel spannende momenten op.

Schijnbaar gemak versus zichtbaar geploeter
Na de pauze sluit Tony Overwater zich aan en is het Nizar Rohana Trio compleet. Nu komen ook Rohana’s kwaliteiten als componist beter uit de verf. En het is een feest om de drie mannen aan het werk te zien. De vriendelijk glimlachende Rohana wordt aan de  ene kant geflankeer door meestertrommelaar Ruven Ruppik. Alles aan hem is vuur en beweging en dat steeds met een stralende lach. Het lijkt hem geen enkele moeite te kosten, terwijl je aan de andere kant Overwater ziet zwoegen en ploeteren om ondanks alle noten die Rohana hem toebedeelde, zijn lijvige contrabas aan het dansen te krijgen. Ademloos kijkt het publiek toe hoe hij dat met uiterste inspanning voor elkaar krijgt. De ontlading gaat gepaard met een daverend open doekje dat hem na zijn solo (zijn enige improvisatie die avond) te beurt valt. Eind goed al goed.

Klik hier voor meer informatie over On The Roof.|

Klik hier voor meer informatie over Nizar Rohana.


meer nieuws
Nog een paar keer On The Roof
zondag 31 augustus, 2025
Jazzy Braziliaanse klanken onder de blote hemel
zondag 17 augustus, 2025
Wakuénai musicians and people
donderdag 14 augustus, 2025
Plus de Transglobal World Music Chart Top-40
vrijdag 1 augustus, 2025
Dankzij migratie schittert muzikale rijkdom op het dak
woensdag 9 juli, 2025
Youssou N'Dour na negen jaar opnieuw in Hertme
dinsdag 8 juli, 2025
Plus de Transglobal World Music Chart Top-40
dinsdag 1 juli, 2025
Amersfoort viert de verbindende kracht van muziek
zaterdag 28 juni, 2025