Op 1 september vindt de tweede editie van het mash-upfestival Metro54 plaats in het Amsterdamse ArenaPark. Nieuwe sounds en kunst uit de jongerencultuur komt uit Lissabon, Luanda, London, Kingston en Johannesburg naar Amsterdam. Met onder anderen Baloji, R2Bees, in de programma's Boom Africa, Kuduro Lisboa en Afro Dance.
Metro54 is een platform voor mash-upcultuur en laat de nieuwste ontwikkelingen binnen de Europese stedelijke (jongeren)cultuur zien. Door het jaar heen organiseert Metro54 pop-up-events op steeds andere locaties over onderwerpen waar kunstdisciplines clashen en samenkomen. Op 1 september 2012 vindt de tweede editie van het Metro54 Festival plaats in Amsterdam Zuid-Oost.
Dit jaar staan op Metro54 de melting pots Londen en Lissabon in de spotlights. Er zijn op zes podia optredens en performances van zo’n honderdvijftig artiesten die buiten hun eigen 'comfortzone' treden. Het is een festival voor artiesten, kunstenaars en liefhebbers die willen ontdekken, verrassen en creëren.
Boom Africa
Voor het project Boom Africa nodigt Metro54 i.s.m. Africanhiphop.com vier talentvolle Afrikaans-Europese artiesten uit om een unieke mash-up van Afrikaanse sounds van nu te creëren. Met z’n vieren duiken ze drie dagen lang de Red Bull Studio’s van Amsterdam in om er muzikaal vuurwerk te maken. Het resultaat wordt verzilverd op een ep, en daarna volgt op 1 september tijdens het Metro54 Festival een optreden.
Te gast is Kalaf, dichter, schrijver en muzikant uit Lissabon, Portugal, met zijn roots in Angola en bekend als het brein achter de befaamde kuduroband Buraka Som Sistema. Hij is bovendien gastcurator van de programmalijn Kuduro Lisboa op Metro54. Gery Mendes is een rapper, dichter, acteur en muzikant met Kaapverdische roots die zijn sporen verdiende in de Rotterdamse hiphopscene. Baloji is een zanger en muzikant uit Brussel, België, met wortels in Kinshassa, Congo, en timmert aan de weg met zijn rauwe blend van Afrikaanse hiphop met soukousgitaarriffs. En tot slot de inventieve, jonge rapper OkmalumKoolkat uit Johannesburg, Zuid-Afrika, die getekend werd door label Hyperdub en veel samenwerkt met producer LV uit Engeland, die ook op het festival aanwezig is.
Afro Dance
R2Bees uit Ghana is headliner van het Afro Dance-programma. Het is een van populairste urbanpopacts van Ghana en ze spelen een belangrijke rol in het wereldwijd opnieuw op de kaart zetten van aftrobeat. Hun eerste hit was het nummer Kiss Your Hand (2009) ft. de Nigeriaanse ster Wande Coal. De single werd Afro-Pop Song of the Year tijdens de Ghana Music Awards en is nog altijd even aanstekelijk. R2Bees werkten samen met Azontoman Sarkodie bij de hit Agyeiii. De titel van die song betekent 'au!', het geluid dat je maakt als iets of iemand je pijn doet, maar het nummer laat zien dat er ook goede 'aus!' bestaan
Ook Nederlandse acts doen van zich spreken, zoals zoals l'Afrique Som Systeme met Papa Ghana, bekend van zijn I Am an African. En er is de mooie samenwerking tussen jong&established: Neerlands Azonto Amarti met oudgediende producent/hiphopper/ Bamba Nazar.
Kuduro Lisboa
Kuduro Lisboa introduceert de onbekende wereld van de opzwepende, energieke muziek- en dansstijl uit Angola: kuduro. Behalve stevige Afrikaanse percussiesamples en Amerikaanse en Europese beats, bevat de stijl elementen van punk en deep house. De kudurobeweging in Lissabon (progressive kuduro) is een eigen leven gaan leiden. Dj/producer Marfox maakt zijn eigen brew: de Angolese ritmes raken onder zijn knoppen vermengd met techno. Het resultaat is extreem dansbaar. Minstens zo veel actie kun je verwachten van de jonge band Pupilos do Kuduro, die een hybride van dans, muziek en gekkigheid laat zien.
Maar er is ook beeldende kunst met kuduro als inspiratie. Metro54 nodigt de Angolese dichter, performance/videokunstenaar en filmmaker Nastio Mosquito (Sao Paulo Biennal, Manifesta 8 en Savvy Contemporary Berlin) uit om een installatie te creëren die geïnspireerd is op de sounds van de kudurobeweging in Lissabon.
Complete programma Metro54 Festival - Mashing up the Arts
BOOM AFRICA: Baloji (BE/CG), Gery Mendes (NL), Kalaf (PT), Okmalumkoolkat (ZA)
KUDURO LISBOA: DJ Marfox (PT), Pupilos do Kuduro (PT), Nastio Mosquito (AO), Orfeu Collective (PT)
AFRO DANCE invites R2Bees (GH) feat. Henry X, DR Ray Cudjoe & MC Gary Black // BOSS SOUND SYSTEM feat. Dj Switch, MC Fit & MC Aries // Boom Clap Bachelors (DK) // Green Gang // Patricia Winklaar // Solid Ground Movement // L'Afrique Som Sisteme // Red Planet // Mind the Gap // Liquorish Dubz // Candygirls: Nina&Char // MAF B (fashion & dans) // Hoax Hoax Hoax (visuals) // Furlan Felter // Female Hiphop // Red Planet // Solid Ground // Amarti x Bamba Nazar // Circus Elleboog free run & many moreLONDON RIOTS: Skepta, JME & DJ Maximum (Boy Better Know) (UK) & Noiz Boiz & Skinto // MJ Cole (UK) // LV (UK) // 14th (UK) // Lady Leshurr (UK)
JAMROCK Extravaganza invites Robbo Ranx (UK) feat. DJ Waxfiend, DJ Jah, Maikel X & Suppakid
Tickets €19,50 in voorverkoop, € 29,- aan de deur
www.metro54.nl