MixedWorldMusic publiceert jaarlijks de MixedWorldMusic jaarlijst, resultaat van de Top 10 lijstjes die de redacteuren van MixedWorldMusic opstelden. In afzonderlijke artikelen hebben een aantal redacteuren de toelichtingen, terugblikken en vooruitzichten gepubliceerd.
Klik hier voor alle MixedWorldMusic jaarlijsten van 2022
inclusief een Spotify-playlist.
In deze aflevering van de serie komt Jaïr Tchong aan het woord, met zijn Top 10, terugblik op 2022 en vooruitblik op 2023.
Jaïr Tchong
1. Leyla McCalla - Breaking the Thermometer (Anti)
2. Gurls & Trondheim Jazz Orchestra - Oui (Grappa Musikkforlag AS)
3. Oumou Sangaré - Timbuktu (World Circuit)
4. Karen Willems - Grichte (W.E.R.F. records)
5. Minyeshu - Netsa (Arc)
6. Aki - Nader (W.E.R.F. Records)
7. Monsieur Doumani - Pissourin (Glitterbeat)
8. Rocío Márquez & Bronquio - Tercer Cielo (Universal)
9. Arifa - Danubian Voyage (Mundus Productions)
10. Sanem Kalfa, Joachim Badenhorst, George Dumitriu - Black Sea Songs (el Negocito)
Beste world heruitgave:
- Diverse artiesten, Essiebons Special 1973-1984, Ghana Music Powerhouse (Analog Africa)
Beste world festival:
Le Guess Who?, door de autonome curatie en vooral door de wijze waarop dit festival presenteert en communiceert stond er ineens een heel ander publiek bij o.a. Oumou Sangaré. En Abdullah Ibrahim gaf op de geboortegrond van het begrip en de praktijk van Apartheid een sensationeel goed en ontroerend optreden, met gezongen coda. Onvergetelijk!
Beste world muziekvideo, muziekdocumentaire of Youtube video:
Te weinig documentaires gezien en te veel Youtubes. Gelukkig is de live-ervaring terug!
Beste boek:
Ben nu eindelijk bezig in Can’t Stop, Won’t Stop - A History of the Hip-Hop Generation van Jeff Chang (2005). Had ik veel eerder kunnen doen: wat een geweldige (mij voorheen onbekende) cultuurgeschiedenis. Als diasporafenomeen een welgemikte aanrader voor bezoekers van MixedWorldMusic!
Meest veelbelovende artiest:
Lastig te zeggen, maar drummer Anke Verslype, rietblazer Joachim Badenhorst, percussionist Karen Willems en pianist Alex Koo blijven me verbazen, verrassen, ontroeren, opwinden, en wat dies meer zij. Alex Koo is internationale topklasse der klaviertijgers waiting to happen. In 2023 brengt hij zijn eerste soloalbum uit op W.E.R.F. records en op 17 maart kun je hem live zien in de nagalmrijke, prachtige context van de Brugse Sint-Walburgakerk. Andere pianisten die ik met liefde en onuitputtelijke waardering volg: Heleen van Haegenborgh en Marta Warelis.
Verwachting (of hoop) voor 2023:
Geniet ervan zolang het nog duurt op deze turbulente aardkloot. Ik vermoed niet lang, of althans: te kort om nog mijn rijbewijs te halen.
Ook heel goed en niet te missen!
The Togo All Stars, FA (Excelsior Recordings) - vrijdag 17 februari in de splinternieuwe zaal van muziekcentrum Cactus te Brugge te zien, doe eens gek en kom naar deze schitterende stad waarin de middeleeuwen maar niet ophouden in het straatbeeld.
Nduduzo Makhathini Quartet - In the Spirit of Ntu (Blue Note Africa/Universal)
Jasper Høiby - What It Means To Be Human (Edition Records)
Catrin Finch & Seckou Keita - Echo (Bendigedig)
Congotronics International - Where is the One? (Crammed Discs)
Vieux Farka Touré & Khruangbin - Ali (Dead Oceans)
Hands in motion - Dawn (Zephyrus)
Hamid Al Shaeri - The SLAM! Years 1983-1988 (Habibi Funk 018) (Habibi Funk
Records/Groove Attack)
Marjan Vahdat - Our Garden is Alone (Kirkelig Kulturverksted)